top of page

Instalacja wykładzin obiektowych - zadanie dla perfekcjonistów

Zacznijmy od tego, że montaż wykładzin jest sztuką. Oczywiście, każdy może spróbować swoich sił w instalacji, ale czy zrobi to zgodnie ze sztuką posadzkarską? Czy zrobi to tak, aby wykładzina wytrzymała długi czas w głównym ciągu komunikacyjnym i spełniała wszystkie swoje funkcje? Na czym polega tak na prawdę sztuka posadzkarska?


Profesjonalny montaż wykładzin obiektowych składa się z wielu etapów, a każdy z nich wpływa na trwałość wykładziny. Dobrze przygotowane podłoże musi być gładkie, suche i zagruntowane. Następnie należy dobrze dobrać klej, gdzie wybór uzależniony jest zarówno od wykładziny, jak i miejsca montażu. Oczywiście sam montaż wymaga specjalistycznych narzędzi posadzkarskich, jak noże do wykładzin, spawarki, opalarki, liniał, a nawet specjalny odkurzacz przemysłowy pochłaniający najmniejszy pył. I oczywiście najważniejsze - ogromne doświadczenie mierzone w położonych metrach. Dobrze zrealizowana praca uzależniona jest od wielu czynników - prawidłowe zwymiarowanie pomieszczeń, dobra wilgotność podłoża, dopasowanie brytów wykładziny, a także, pewność w dłoni, gdzie jeden zły ruch może zniszczyć całą wykładzinę.

Co roku na rynku wykładzin obiektowych pojawiają się nowe produkty wymagające nowego przeszkolenia instalatorów. Nie każdy, kto umie montować wykładzinę elastyczną PCW, poprawnie zamontuje naturalne linoleum czy wykładzinę kauczukową. Sposób montażu jest zupełnie inny, mimo tego, że materiał wizualnie jest do siebie podobny.

Idąc dalej, montaż wykładzin dywanowych w rolce także wymaga doświadczenia, ponieważ bardzo ważny jest kierunek położenie wykładziny i łączenia brytów.


Wzory, wzory, wzory... i tu nie jeden instalator niestety polegnie. Położenie jednolitej wykładziny, to jedno, wycięcie w niej wzorów, nawet prostych, geometrycznych, to drugie.

W 2015 roku miałem ogromną przyjemność wzięcia udziału w Mistrzostwach Polski w Montażu Wykładzin organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy podczas targów Budma. Coroczne mistrzostwa mają na celu promowanie najwyższych standardów i jakości pracy. Publiczność zgromadzona na targach miała okazję zobaczyć na własne oczy, jak dużo czasu zajmuje montaż skomplikowanych wzorów, nawet na tak małej powierzchni podłogi. Wyobraźmy sobie ile czasu zajmuje montaż pełnowymiarowy, np. na szkolnym korytarzu.

W przypadku naszej firmy, skomplikowane instalacje to przyjemne wyzwania, którym chętnie stawiamy czoła. Nie raz w swojej karierze miałem okazję instalować wykładziny tam, gdzie inni łapali się z głowy. Nowe, skomplikowane wyzwania to możliwość ogromnego rozwoju i satysfakcji.


Krótki materiał na temat targów i mistrzostw przygotował portal myfloor.pl119 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page